Studijní okruhy kurzu zahrnují širokou škálu témat souvisejících s energetikou, daty a IT prostředím přenosových soustav. První část kurzu se zaměřuje na elektřinu jako komoditu a popis trhu s elektřinou, včetně základních charakteristik trhu, principů jeho fungování, historických souvislostí a role účastníků trhu. Kurz se věnuje legislativním normám obchodování s elektřinou na úrovni ČR a EU. V oblasti plánování a řízení přenosových soustav se účastníci naučí o fyzikálních vlastnostech přenosu, typech elektráren a jejich vlastnostech, základních principech plánování přenosových soustav a charakteristice výrobních zdrojů.
Zajištění systémových a podpůrných služeb zahrnuje služby jako Frequency Containment Reserves, Frequency Restoration Reserves a Reserve Replacement. Kurz se zabývá komplexním plánováním přenosových soustav, řízením soustav v reálném čase a Smart Grids - SmartMetering, SmartHome a SmartGrids v ČR. Další část kurzu se zaměřuje na obchod s elektřinou, zahrnující principy liberalizovaného trhu, přístup k sítím, organizaci trhu, registraci a finanční vypořádání obchodů, řízení rizik a obchodování na burzách. Studenti se naučí měřit, vyhodnocovat a vypořádávat odchylky.
Přeshraniční obchodování se soustředí na přenosové kapacity jako omezené zdroje, výpočty volných kapacit, aukce přeshraničních kapacit a účast burz na přeshraničním obchodování. Mezinárodní koordinace řízení soustav zahrnuje plánování mezinárodních výměn elektřiny, použití nettingu a finanční vypořádání. Kurz také zahrnuje řešení situací hrozících přetížení, mezinárodní vypořádání odchylek, kompenzace za tranzitní přenosy a transparentnost přeshraničního obchodování. V části věnované stavům nouze a právům a povinnostem účastníků trhu se studenti seznámí s definicí stavu nouze, nástroji pro řešení, regulačními stupni a příklady reálných stavů nouze.
Dalšími tématy kurzu jsou smlouvy na trhu s elektrickou energií, včetně smluv o regulovaném přístupu, smluv mezi dodavateli a odběrateli a základní podoby smluv pro konečné odběratele. Regulace a regulované ceny jsou další důležitou oblastí, kde se studenti naučí o potřebě regulace a metodách cenové regulace. Řídicí systém přenosové soustavy (SCADA/EMS) se zabývá významem těchto systémů pro provozovatele přenosové soustavy, základním členěním, technologií, komunikačními protokoly a prací s daty. Měřicí systém přenosové soustavy zahrnuje přebírání naměřených hodnot, komunikační protokoly, validaci, agregaci, substituci, statistiky a exporty. Kurz také zahrnuje oblast Retail Data hub, která se zaměřuje na evidenci dat o koncových spotřebitelích, zpracování dat, přístupová práva a vazbu na smart grids. Bezpečnostní systém se zabývá bezpečnostními výpočty nad velkými daty a výměnou dat v rámci evropské sítě.