←  Stipendia v Česku pro cizince Bilaterální dohody: Stipendia MŠMT pro doktorandy z Mongolska

Bilaterální dohody: Stipendia MŠMT pro doktorandy z Mongolska

Podat žádost

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (dále jen „MŠMT“) nabízí stipendia doktorandům mongolských vysokých škol, kteří chtějí absolvovat studijní nebo výzkumný pobyt na některé z českých veřejných vysokých škol.


VÝBĚR VYSOKÉ ŠKOLY A STUDIJNÍHO PROGRAMU:

  • Žadatelé si musí vybrat studijní program, který souvisí s oborem, který studují na své domovské univerzitě. Obvykle jsou zařazováni do programů, jejichž absolvování nevede k udělení titulu, nebo se věnují samostatné výzkumné činnosti v závislosti na své akademické kvalifikaci a preferencích.
  • Podmínky přijetí a požadavky na znalost jazyka výuky stanoví autonomně přijímající vysoké školy, které samostatně rozhodují o tom, zda uchazeče/uchazečky v rámci stipendijního programu MŠMT přijmou.
  • Možnosti přijetí na umělecké vysoké školy mohou být poněkud omezeny. Žadatelé o přijetí na umělecké studijní programy musí spolu se žádostí o stipendium předložit i ukázku své umělecké práce, např. fotografie, video/audio nahrávka hudebního vystoupení atp.

JAZYK VÝUKY:

  • Hlavním vyučovacím jazykem je čeština.
  • Stipendisté mohou být přijati i na některé kurzy v angličtině. Přijetí do kurzů a programů s výukou v anglickém jazyce je možné pouze za předpokladu, že se příslušná hostitelská fakulta rozhodne z vlastní vůle prominout budoucímu stipendistovi poplatek za studium (školné) na dobu stipendijního pobytu.

JAK PODAT ŽÁDOST:

  1. Vyberte si českou veřejnou vysokou školu, resp. její konkrétní fakultu, na níž byste chtěl/a realizovat svůj studijní pobyt.
    • Před podáním žádosti si ověřte, jaké má preferovaná fakulta/univerzita požadavky na výměnné studenty (např. do jakého studijního programu můžete být jako výměnný student zařazen, jaké dokumenty vysoká škola vyžaduje, zda se není nutné přihlásit v interním systému univerzity, zda můžete požádat o ubytování na koleji apod.).
    • Kontaktujte konkrétní katedru/ústav či jinou součást vysoké školy (např. zahraniční oddělení) a požádejte o tzv. Zvací dopis / Potvrzení o předběžném přijetí, který přiložíte k žádosti o stipendium. Tento dokument není povinnou přílohou, ale výrazně zvyšuje naděje na získání stipendia. Nezapomeňte vysokou školu informovat, že si hodláte požádat o stipendium MŠMT.
  2. Vyplňte žádost o stipendium podle instrukcí Ministerstva školství Mongolska.
    • O stipendium mohou požádat pouze uchazeči, kteří se zúčastnili výběrového řízení organizovaného Ministerstvem školství Mongolska a obdrželi od uvedené instituce pokyn k podání žádosti prostřednictvím tohoto online registračního systému.
    • Žádost musí být vyplněna v češtině nebo v angličtině.
    • Žádost je kompletní pouze tehdy, obsahuje-li všechny povinné přílohy (vystavené v češtině nebo angličtině nebo s překladem do těchto jazyků). Požadavky na jednotlivé dokumenty si projděte s dostatečným předstihem – u některých dokumentů je vyžadován podpis třetí osoby.
  3. Žádost podejte v termínu stanoveném výzvou (bude upřesněno po dohodě s Ministerstvem školství Mongolska).
  4. Sledujte stav své žádosti. O každé změně stavu budete informováni e-mailovou notifikací. Vždy si zkontrolujte, zda od vás není vyžadováno doplnění údajů apod

JAK PROBÍHÁ HODNOCENÍ ŽÁDOSTI:

  1. Odeslanou žádost posoudí MŠMT, které ji může v případě chybějících údajů vrátit žadateli k dopracování. Nezpůsobilé (bez předchozí nominace ze strany Ministerstva školství Mongolska) a/nebo neúplné (bez kompletní dokumentace) žádosti budou zamítnuty.
  2. MŠMT si v oprávněných případech vyhrazuje právo navrhnout změnu termínu stipendijního pobytu nebo přijímající vysoké školy (např. pokud není možné přijetí do studijního programu, který žadatel preferuje).
  3. Žádosti jsou následně postoupeny k projednání na jednotlivé vysoké školy dle preferencí žadatelů a/nebo doporučení MŠMT.
  4. Vysoká škola posoudí relevanci a kvalitu dané žádosti a rozhodne o přijetí či zamítnutí daného žadatele. Vezměte na vědomí, že vysoké školy rozhodují autonomně a proti jejich rozhodnutí se nelze odvolat. Vysoká škola může žadatele kontaktovat přímo a vyžádat si podrobnější informace nebo doplnění dokumentace.
  5. Přijatým žadatelům/žadatelkám vysoká škola potvrdí:
    • termín studijního/výzkumného pobytu,
    • studijní program, do kterého bude žadatel/žadatelka zařazen/a,
    • jazyk studia,
    • zda mu/jí bude poskytnuto ubytování na koleji.
  6. Výsledkem hodnoticího procesu je:
    • Rozhodnutí o udělení stipendia, které vydává MŠMT. Rozhodnutí stanovuje výši stipendia, potvrzuje přijímající vysokou školu a stanovuje práva a povinnosti stipendisty/stipendistky nebo
    • Zamítnutí žádosti. Na přiznání stipendia není právní nárok, proti zamítnutí žádosti se nelze odvolat.

Jak podat žádost

V rámci programu

Stipendia na studium v ČR poskytovaná v rámci mezivládních smluv

Určeno pro

vysokoškolské (doktorský studijní program) student

Upřesnění

O stipendium mohou žádat studenti/studentky doktorských studijních programů zapsaní ke studiu na některé z mongolských veřejných vysokých škol.

Stát podání

  • Mongolsko

Informace o pobytu

Minimální délka pobytu [měsíc] 2 Maximální délka pobytu [měsíc] 9

Stipendium

Částka 13 000 CZK Způsob vyplácení vyplácí přijímající instituce Periodicita vyplácení měsíčně

Stipendium je určeno na pokrytí nákladů na pobyt v Česku, které si stipendisté platí sami. Stipendisté mají možnost ubytování ve studentských kolejích a stravování ve studentských menzách. Stipendisté jsou osvobozeni od poplatků za studium.

VYPLÁCENÍ STIPENDIA:

Stipendium vyplácí přijímající instituce po příjezdu a registraci stipendisty/stipendistky na dané fakultě. Harmonogram a způsob plateb se na jednotlivých fakultách může lišit, bližší informace poskytne zahraniční či studijní oddělení dané fakulty.


ZDRAVOTNÍ PÉČE:

Občané zemí, které nejsou členskými státy EU/EHP, si musí zajistit cestovní zdravotní pojištění, které musí pokrývat náklady na komplexní zdravotní péči po celou dobu pobytu v České republice (a náklady na repatriaci ze zdravotních důvodů). Podrobné informace o minimálním rozsahu povinného pojištění jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva vnitra, případně je může poskytnout konzulární oddělení českého velvyslanectví v příslušné zemi.

Cestovné

Propláceno Ne Hradí škola Ne

MŠMT neproplácí cestovní náklady.

Přílohy žádosti

Aktuálně otevřené výzvy

Výzvy připravované do budoucna

Ukončené výzvy